آموزش همه چیز درباره تیشرت
همه چیز دربارۀ چاپ روی تیشرت

چاپ روی تیشرت که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است، یک روش جدید برای طراحی تیشرت با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف است که مجموعه چاپ آنلاین این فرایند را با کیفیت بسیار بالا انجام می‌دهد. این روش می‌تواند به‌منظور افزایش فروش یا بهره‌برداری‌های تبلیغاتی مانند آگاهی‌بخشی یا به‌عنوان هدیه مورد استفاده قرار بگیرد. شما حتی می‌توانید طرح و نقش موردعلاقۀ خودتان را برای استفاده شخصی از تیشرت روی آن چاپ کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا هر چیزی را که باید در مورد چاپ تیشرت بدانید، به شما بگوییم.

روند چاپ تیشرت

روند انجام چاپ عکس روی تیشرت با توجه به نوع روش چاپ متفاوت است؛ اما به‌طورکلی برای خرید یک تیشرت چاپی دو مرحله کلی طی می‌شود:

طراحی و پیاده‌سازی

طراحی و پیاده‌سازی، مهم‌ترین مرحله چاپ روی تیشرت است. ابتدا طرح‌های مدنظر طراح باید به‌طور کامل در نرم‌افزارهای گرافیکی ترسیم و سپس با فرمت مناسب برای چاپ ارسال شوند. روند پیاده‌سازی نیز با توجه به نوع روشی که برای چاپ انتخاب می‌شود متفاوت خواهد بود.

بسته‌بندی و ارسال

در مرحله پایانی، تیشرت آماده می‌شود و سپس در بسته‌بندی قرار می‌گیرد. درادامه، ارسال آن به سراسر نقاط کشور در کمترین زمان ممکن صورت می‌پذیرد.

انواع روش‌های چاپ روی تیشرت

انواع روش‌های چاپ روی تیشرت با توجه به نوع دستگاه، نوع چاپ، فرمت تصاویر و کیفیت نهایی چاپ متفاوت است. شما می‌توانید با توجه به ویژگی‌های هر روش، مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کنید. در ادامه انواع روش‌های چاپ را برای شما شرح می‌دهیم.

روش چاپ اسکرین یا سیلک اسکرین

روش چاپ اسکرین که به آن چاپ سیلک هم می‌گویند، از تمام روش‌های چاپ روی تیشرت پُرطرفدارتر است. در این روش یک توری پلاستیکی که با یک قاب نگه داشته شده است، به یک ماده ضدآب آغشته می‌شود. سپس جوهر بر روی توری ریخته می‌شود و از قسمت‌هایی که آغشته به ماده ضدآب نیست، عبور می‌کند تا طرح روی تیشرت چاپ شود.

روش کلی کار به‌همین سادگی است که البته به‌وسیلۀ دستگاه‌های قدرتمند و حرفه‌ای انجام می‌شود. این روش به‌دلیل هزینه‌های اولیه شابلون‌سازی بیشتر برای چاپ در تعداد انبوه مناسب و به‌صرفه است. بهتر است طرح‌های تک‌رنگ یا دارای رنگ محدود به‌کمک آن چاپ شود. در حقیقت چاپ سیلک برای طرح‌های متنوع، پیچیده و رنگی مناسب نیست؛ چراکه هزینه کار را بالا خواهد برد. این روش، در چاپ تک‌رنگ و انبوه از لحاظ هزینه، مناسب‌تر از سایر گزینه‌ها خواهد بود.

روش چاپ مستقیم یا DTG

چاپ مستقیم نیز به اندازۀ چاپ اسکرین محبوبیت دارد. این روش به‌کمک دستگاه‌های چاپگر مخصوص همراه با جوهر انجام می‌شود. دستگاه‌های چاپ مستقیم، تقریباً مانند چاپگرهای رومیزی عمل می‌کنند. ابتدا باید طرح مدنظرتان را روی دستگاه بارگذاری و سپس آن را روی پارچه پیاده کنید. این روش برای چاپ طرح‌های پیچیده و متنوع روی تیشرت فوق‌العاده عمل می‌کند و نتیجۀ نهایی بسیار نرم و مخملی است؛ چراکه لایه جوهر به‌کاررفته روی پارچه بسیار نازک است.

توجه داشته باشید در روش چاپ مستقیم، کیفیت دستگاه چاپگر اهمیت زیادی دارد و اگر از دستگاه خوبی استفاده نشود، وضوح تصویر پایین می‌آید. به‌طورکلی تصاویر چاپ‌شده با این روش، ماندگاری بالایی ندارند و عموماً بعد از یک سال کمرنگ می‌شود.

روش چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن باکیفیت‌ترین چاپ روی تیشرت محسوب می‌شود. به‌خصوص که این چاپ روی پارچه‌هایی با رنگ روشن وضوح بی‌نظیری دارد. اگرچه هزینه این نوع چاپ نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است؛ اما در نهایت باکیفیت‌ترین کار موجود به دست خریدار می‌رسد. ماندگاری این محصول آنقدر بالا است که هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. البته چاپ سابلیمیشن نیاز به مهارت و تجربه بالایی دارد و هر کسی نمی‌تواند این روش را روی پارچه پیاده کند؛ چراکه هم نوع چاپ تخصصی است و هم انتخاب پارچه‌هایی که می‌توانند پذیرای این نوع چاپ باشند مهم است.

علاوه‌براین، برای این نوع چاپ نیاز به رنگ مخصوص سابلیمیشن وجود دارد که در اثر حرارت‌دیدن، بخار می‌شود و در عمق بافت پارچه نفوذ می‌کند. دقیقاً به‌همین‌علت است که نتیجۀ این نوع چاپ، تا ابد ماندگار است و هیچ وقت پاک نمی‌شود.

روش چاپ DTF

در روش چاپ DTF بر روی پارچه، طرح به‌کمک یک پرینتر رومیزی یا پلاتر صنعتی بر روی فیلم مخصوص قرار می‌گیرد. سپس، طرح به وسیلۀ پرس حرارتی روی پارچۀ تیشرت منتقل می‌شود. با این روش، رنگ روی کاغذ نرم می‌شود و به پارچه می‌چسبد. این تکنیک بسیار شبیه به روش سابلیمیشن است؛ اما کیفیت نهایی چاپ DTF با روش سابلیمیشن برابری نمی‌کند.

روش برش وینیل

نحوۀ کار با برش وینیل شبیه به شبرنگ‌هایی است که روی خودرو یا شیشه فروشگاه‌ها چسبانده می‌شود. پس‌از این که طرح‌ها چاپ و برش داده شد، به‌کمک یک پرس حرارتی، به روی پارچه منتقل می‌شود. عموماً تیشرت‌های ورزشی با این روش چاپ می‌شوند؛ چراکه روشی مقرون‌به‌صرفه و سریع است. البته حواستان باشد که این روش برای چاپ‌های ساده و تک‌رنگ یا نهایتاً سه رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماندگاری این روش بسیار بالا است و در تعداد کم نیز چاپ می‌شود.

کیفیت طرح چاپی روی انواع جنس تیشرت

کیفیت طرح چاپ‌شده روی تیشرت بیشتر از هر چیزی به فرمت فایل تصویری بستگی دارد. هر یک از فرمت‌های ESP, PDF و Al برای چاپ روی تیشرت مناسب هستند؛ اما دستگاه‌های مختلف نتیجه نهایی هر یک از این فایل‌ها را به شکل‌های مختلفی پیاده می‌کنند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تا حد امکان فایل‌ها را با فرمت PDF آماده کنید. افزون‌بر این موضوع، انتخاب کدهای رنگی نیز در کیفیت نهایی چاپ اثرگذار خواهند بود. بهتر است از کدهای رنگی Pantone یا CMYK کمک بگیرید تا رنگ‌های طرحتان همان‌طور که می‌خواهید پیاده شوند.

کاربردهای چاپ روی تیشرت

کاربردهای چاپ بر روی تیشرت بسیار متنوع است و هر فرد یا مجموعه‌ای می‌تواند با اهداف مختلفی این کار را انجام دهد. رایج‌ترین کاربرد این نوع چاپ‌ها، چاپ بر روی لباس ورزشی است. تیم‌های ورزشی برای چاپ لوگو، اسم و شماره روی لباس‌هایشان بیشتر از هر مجموعه‌ای به این فرایند نیاز پیدا می‌کنند.

برخی مجموعه‌های خدماتی مانند رستوران‌ها، هتل‌ها و … نیز برای کارکنان خود لباس‌های یکدست با لوگوی مجموعه یا لوگوهای تبلیغاتی طراحی می‌کنند که این می‌تواند یک کاربرد رایج چاپ بر روی لباس و تیشرت باشد. همچنین برخی از افراد دوست دارند بر روی تیشرتی که خود می‌پوشند یا هدیه می‌دهند طرح دلخواهشان چاپ شود که امروزه با توجه به تنوع رو‌ش‌های چاپ این کار قابل انجام است.

کاربرد های چاپ روی تیشرت

نکات تعیین‌کننده قیمت در چاپ تیشرت

نکات و فاکتورهای مختلفی در قیمت نهایی چاپ اثرگذار هستند که باید ‌پیش‌از سفارش آن‌ها را مدنظر داشته باشید.

  • مهم‌ترین عامل، روش چاپ است. برای مثال چاپ سیلک با توجه به شابلون‌سازی برای تعداد پایین، اصلاً مقرون به‌صرفه نیست؛ اما برای تولید انبوه با کیفیت معمولی، مناسب‌ترین گزینه محسوب می‌شود. در مقابل، ماندگاری فوق‌العاده و ابدی چاپ سابلیمیشن برخلاف قیمت بالایی که دارد، به‌صرفه است.
  • مورد اثرگذار و مهم دیگر، تعداد است. یقیناً هرچقدر تعداد سفارشات شما بیشتر باشد، هزینه‌ کلی آن بالاتر می‌رود. کیفیت دستگاه چاپگر و جوهر نیز در قیمت نهایی کار اثرگذار است.
  • درنهایت می‌توان از تجربه و مهارت متخصصین چاپ مجموعه هم به‌عنوان یک عامل تأثیرگذار نام برد. هرچقدر تخصص کادر یک مجموعه و متخصصین آن بیشتر باشد، نتیجه نهایی ماندگارتر، باکیفیت‌تر و بهتر است؛ بنابراین شما باید هزینه بیشتری برای آن بپردازید.

بهترین پارچه برای تیشرت

بهترین پارچه برای تیشرت با توجه به هدف شما از چاپ می‌تواند متفاوت باشد. به‌طورکلی یک گزینه بسیار محبوب برای چاپ عکس روی تیشرت، لباس‌هایی با جنس ۱۰۰ درصد پنبه است. این لباس‌ها بسیار خنک هستند، می‌توانند در همه فصول استفاده شوند، شست‌وشویشان ساده است و طرح‌های چاپ‌شده روی آن‌ها، وضوح بالایی دارند.

تیشرت‌های‌ ترکیبی پلی‌استر و پنبه نیز گزینه مناسبی هستند. ۵۰ درصد این تیشرت‌ها را پنبه و ۵۰ درصد دیگر را پلی‌استر تشکیل داده است که یگ گزینه نرم، قابل‌ تنفس، نسبتاً ارزان و مناسب برای فعالیت‌های ورزشی معمولی به شمار می‌روند. در نهایت بهتر است پارچه‌ای را انتخاب کنید که کارایی بیشتری نسبت به کاربرد شما داشته باشد.

بهترین روش برای چاپ روی تیشرت

بهترین روش برای چاپ بر روی تیشرت روش سابلیمیشن است. پیش‌از این درباره نحوۀ چاپ با این روش اطلاعاتی به شما دادیم؛ اما چرا روش سابلیمیشن از سایر گزینه‌ها مناسب‌تر است؟ به‌طور کلی می‌توان سرعت بسیار بالا، قیمت منطقی در برابر کیفیت، وضوح بالای تصاویر، انعطاف‌پذیری فوق‌العاده، ماندگاری ابدی، تنوع طرح‌ها و امکان شخصی‌سازی طرح‌ها را از مزایای اصلی این روش دانست.

حداقل سفارش چاپ روی تیشرت

برخلاف بسیاری از مجموعه‌ها که سفارش با تیراژ پایین را به‌دلیل استهلاک دستگاه‌ها، نیروی خدماتی، میزان سود و … قبول نمی‌کنند، در مجموعه حرفه‌ای و تخصصی آنلاین چاپ شما می‌توانید حداقل سفارش چاپ روی انواع تیشرت را ثبت کنید؛ یعنی می‌توانید حتی یک تیشرت سفارش دهید! این مجموعه برای رضایت هرچه بیشتر مشتریان، امکانی را فراهم کرده است که با پرداخت هزینه‌ای معقول بتوانید تیشرت موردعلاقه خودتان را با چاپی بسیار باکیفیت و زیبا سفارش دهید.

نکاتی که قبل از سفارش چاپ تیشرت باید بدانید

پیش‌از سفارش چاپ هر مدل تیشرت چند نکته را مدنظر داشته باشید تا هزینه اضافی پرداخت نکنید و محصولی که می‌خواهید، سریع به دستتان برسد.:

  • حتماً سایز لباس را به‌درستی انتخاب کنید.
  • اگر تیشرت مدنظر شما با طرح چاپی در وب‌سایت وجود دارد، بهتر است آن را خریداری کنید تا محصول زودتر به دستتان برسد. چاپ طرح دلخواه، کمی زمان‌بر است.
  • به مجموعه‌هایی که چاپ را با هزینه بسیار پایین انجام می‌دهند اعتماد نکنید؛ چراکه معمولاً کالای بی‌کیفیت، با طول عمر بسیار پایین به دست شما خواهد رسید.

نحوه شست‌وشوی تیشرت چاپی

نحوه شست‌وشوی تیشرت چاپی در طول عمر و ماندگاری آن اهمیت زیادی دارد. در حقیقت شما می‌توانید با نگهداری درست و اصولی از تیشرت‌هایتان، طول عمر آن‌ها را حتی در صورت ساده‌بودن و ماندگارنبودن چاپ، بالا ببرید.

  • مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، شست‌وشوی لباس‌ها با آب سرد است. اگرچه توصیه می‌شود لباس‌ها را با دست و به‌کمک آب سرد بشویید؛ اما اگر می‌خواهید تیشرت‌های چاپی را در ماشین لباسشویی بریزید، می‌توانید از برنامۀ شست‌وشوی آب سرد دستگاه خود بهره ببرید.
  • توجه داشته باشید نوع شوینده‌ای که از آن استفاده می‌کنید هم اهمیت بسیاری دارد. توصیه می‌کنیم از شوینده‌های معمولی استفاده کنید تا طرح چاپ‌شده‌ در اثر قدرت زیاد شوینده از بین نرود.

سفارش آنلاین چاپ روی تیشرت

امروزه با اینترنتی‌شدن تمام امور شما دیگر نیاز ندارید برای چاپ بر روی تیشرت‌هایتان در خیابان به‌دنبال مغازه‌های فعال در این حوزه بگردید. شما می‌توانید در ابتدا، از مجموعه‌های حرفه‌ای و تخصصی برای چاپ طرح‌ها یا خرید تیشرت چاپی مدنظرتان مشاوره بگیرید و سپس مناسب‌ترین محصول را انتخاب کنید.

جالب است بدانید در مجموعه آنلاین چاپ علاوه‌بر روش‌های ارائه‌شده، چاپ‌های رایج و پرطرفداری نیز انجام می‌شود و شما می‌توانید محصولات آماده، متنوع و جذابی را از آرشیو این مجموعه خریداری کنید.

چاپ برچسب حرارتی

یکی از اصلی‌ترین خدماتی که این مجموعه به شما ارائه می‌دهد، چاپ برچسب حرارتی است که به شما امکان انتخاب از میان طرح‌های متنوع، حرفه‌ای، جذاب و رنگارنگ را می‌دهد. برچسب‌های حرارتی ماندگاری بالایی دارند و می‌توانند یک گزینه مقرون‌به‌صرفه محسوب شوند.

چاپ برچسب حرارتی

چاپ استیکر روی تیشرت

چاپ استیکر روی تیشرت نیز از خدمات منحصربه‌فرد و فوق‌العاده‌ای است که این مجموعه به شما ارائه می‌دهد. انواع استیکرهای طرح ایرانی، انیمه، طرح‌های گیمینگ، فوتبالی، تکست و … تنها بخشی از طرح‌های متنوعی است که می‌توانید از کالکشن مجموعه خریداری کنید.

چاپ فوری انواع تیشرت

چاپ فوری انواع تیشرت در طرح‌ها و سایز‌های مختلف، خدمت دیگری است که مجموعه‌های تخصصی چاپ به شما ارائه می‌دهند و شما می‌توانید در کمترین زمان ممکن تیشرت خود را تحویل بگیرید.

چاپ عمده تیشرت تبلیغاتی

چاپ عمده تیشرت تبلیغاتی برای مجموعه‌داران بزرگ یک مزیت فوق‌العاده محسوب می‌شود. اگر شما هم قصد چاپ انواع تیشرت‌های تبلیغاتی در تعداد بالا را دارید، می‌توانید از این امکان استفاده کنید.

مزایای چاپ طرح دلخواه روی تیشرت در آنلاین چاپ

چاپ طرح دلخواه بر روی انواع تیشرت، یکی از خدماتی است که برخی از مجموعه‌ها آن را انجام می‌دهند و این برای مشتریان بسیار جذاب است؛ چراکه می‌توانند طرح دلخواهشان را برای همیشه روی یک تیشرت داشته باشند و حتی می‌توانند طرح‌های ست و دو نفره را خریداری کنند.

نحوه خرید تیشرت چاپی از چاپ آنلاین

شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت چاپ آنلاین در کسری از ثانیه سفارش خود را ثبت کنید و پس‌از واردکردن اطلاعت و پرداخت هزینه، آن را در منزل خود تحویل بگیرید.

سخن پایانی

امروزه با افزایش تنوع و خلاقیت در زمینۀ چاپ، انواع مختلفی از چاپ روی تیشرت وجود دارد. شما نسبت به کیفیت دستگاه چاپگر، جوهر، طرح انتخابی و حتی هزینه‌ای که برای آن در نظر گرفته‌اید، خروجی نهایی متفاوتی خواهید داشت. در نهایت شما می‌توانید تیشرت با هر طرحی که دوست دارید را خریداری کنید و از پوشیدن آن لذت ببرید.